Organtyna bez tajemnic

Standard

bf488b14cd8bbe5a00427a289f55fe38

Organtyna to niesamowicie delikatny materiał, z którego powstają prześwitujące, lekkie firany. Wybór kolorów i wzorów takich firan jest ogromny: od przejrzystych, po matujące, od pastelowych kolorów, po bardzo intensywne, od gładkich po przepełnione wzorami. Najczęściej organtyna zostaje obciążona ołowianką wszytą w dół firanki. Dzięki temu materiał ładnie się układa i łatwiej utrzymuje takie ułożenie, jakie nadaliśmy jej na początku.

Jeśli zależy nam na tym, aby firana z organtyny chroniła nas przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, powinniśmy wybrać taśmę mocno marszczącą (patrz: co oznaczają symbole taśm marszczących). Tylko w taki sposób będziemy w stanie “zagęścić” materiał do tego stopnia, aby nie prześwitywał.

Musimy być świadomi tego, że organtyna “żyje własnym życiem”. Nie jest to materiał, który z łatwością podda się naszym zabiegom i przybierze dokładnie taką postać, jaką chcemy mu nadać. Nawet najlepiej dobrana taśma marszcząca nie pomoże okiełznać niesforności organtyny. Ta wada staje się wielką zaletą, gdy zależy nam na nowoczesnej dekoracji. Obciążenie ołowianką pozwala natomiast utrzymać organtynę w pionowej pozycji.

Uszycie firany z organzy to bardzo trudne zadanie. Materiał ucieka spod igły i ani myśli współpracować, dlatego powinna się tym zająć naprawdę doświadczona krawcowa. Jeśli chodzi o pranie firany z organtyny, można zrobić to w pralce – ustawiamy najniższą możliwą temperaturę prania i rezygnujemy z wirowania. Jednak najlepiej i najbezpieczniej jest prać organtynę ręcznie. W tym wypadku pamiętajmy o użyciu płynu do płukania, ponieważ organza uwielbia się elektryzować. Organtyna wymaga prasowania. Oczywiście, żelazko ustawiamy na najniższą temperaturę, a przed właściwym prasowaniem, przeprowadzamy test na niewidocznej części firanki.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s