Sposób na białe firanki

Standard

biale-firanki

Białe firanki to prawdziwa ozdoba każdego okna, pod warunkiem, że faktycznie są białe. Niestety, w miarę upływu czasu firanki zaczynają nabierać żółtego koloru (o bliżej nieokreślonym odcieniu), a zwykłe pranie przestaje wystarczać. Wtedy warto sięgnąć po domowe sposoby wybielania firanek, które nie tylko są tanie, ale także skuteczne.

Pierwszy sposób to wzbogacenie tradycyjnego proszku do prania odrobiną proszku do pieczenia. Tak, takiego zwyczajnego proszku do wypieku pysznych ciast. Na jedno pranie wystarczy opakowanie proszku do pieczenia, później należy firanki dokładnie wypłukać. Jeśli pierzemy ręcznie, to również łączymy oba proszki. Proszek do pieczenia możemy również zastąpić sodą.

Kolejnym “trikiem” jest solna płukanka. Najpierw pierzemy firanki tradycyjnym sposobem, tak, jak to zawsze robimy. Następnie przygotowujemy letnią wodę, do której dodajemy sól (1 płaska łyżka na 1 litr wody). Firankę moczymy  przez kilka minut w takim roztworze, a następnie płuczemy i rozwieszamy.

Jeśli firanka jest brudna od tłuszczu, do prania dodajmy łyżkę płynu do mycia naczyń. W ten sposób łatwiej usuniemy oporny tłusty brud.

Oczywiście, domowe sposoby możemy zastąpić gotowymi produktami dostępnymi na rynku. Wśród nich znajdują się sole do prania firan oraz specjalne wybielacze. Takie specyfiki użytkujemy zawsze zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. W przeciwnym wypadku, mogą one zniszczyć nasze piękne firanki.

Aby firanki wyglądały jeszcze piękniej, rozwieszajmy je jeszcze wilgotne. Dzięki temu ładniej się ułożą i, w większości, same rozprostują.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s